Zastanawiasz się nad zawitaniem do Rytra? Zamiar ten sam w sobie jest już godny pochwały!👍❤️ Żeby jednak nie wzięły nad nim góry inne zamiary, spieszymy z garścią przydatnych informacji, które pomogą wybrać samochód, pociąg lub autobusu jako środek podróży w Beskid Sądecki. Zapnij pasy!🏁
Jak już pewnie wiesz, Rytro to mała miejscowość położona za górami, za lasami, daleko, daleko na południu. Dalej się już zbytnio nie da, bo do granicy polsko-słowackiej jest już tylko 10 km. Mimo, że brzmi to niemal jak scenariusz bieszczadzki, to z dojazdem nie jest wcale aż tak źle. Rytro leży zarówno przy drodze krajowej DK87 jak i przy linii kolejowej, którą pociągi zwykły jeździć nawet do Budapesztu. Jakby tego było mało, Rytro dzieli od najbliższego większego ośrodka miejskiego, tj. Nowego Sącza, tylko 20 km, a to już duże ułatwienie jeśli chodzi o transport autobusowy.
Samochodem do Rytra
Dojazd do Rytra samochodem to kwestia, którą wielu zapewne pozostawi wskazaniom nawigacji w swym aucie. Podzielimy się więc tylko jedną przydatną wskazówką i to dla kierujących się od strony Krakowa lub Tarnowa. Najwygodniej, choć może nie najkrócej, podróżować jest trasą przez Brzesko (DK75), a nie Limanową lub Gródek nad Dunajcem – zwłaszcza zimą. Te dwie ostatnie prowadzą przez mniejsze, lub… jeszcze mniejsze miejscowości, często z dość stromymi podjazdami. Jazda nocą lub przy złej pogodzie wymaga więc większej niż zazwyczaj ostrożności.
Parking w Rytrze
Miejsc, w których można w Rytrze zostawić auto, jest kilka. Najprostszym rozwiązaniem (poza pobytem w naszym Zajeździe 😊) jest leżący dosłownie 100 m obok ogólnodostępny i całkiem spory parking przy Urzędzie Gminy. Podobnie, jak nasz Zajazd, znajduje się on w ścisłym centrum tej i tak małej miejscowości.
Nieco dalej, choć wciąż całkiem blisko nas, przy tutejszym dworcu PKP znajduje się kolejny duży parking. Daje on możliwość nie tylko szybkiej przesiadki na pociąg, ale również na kursujący na linii Nowy Sącz – Piwniczna autobus. Dla turystów ceniących każdy zaoszczędzony krok, optymalnym rozwiązaniem mogą być miejsca parkingowe leżące u podnóża ryterskiego zamku, oraz w Dużej i Małej Roztoce. Stanowią one dogodne punkty do wyruszenie wprost na górski szlak. Pozostawienie tam auta na noc jest jednak nieco mniej bezpieczne niż przy wspomnianym Urzędzie Gminy, nie mówiąc już o naszym Zajeździe 🎥🐶
Dojazd pociągiem
Wybór kolei jako środka transportu ma swoje ogromne plusy, które w przypadku podróży do Rytra jeszcze bardziej się uwydatniają. Choć trasa z Krakowa wciąż wiedzie pamiętającą jeszcze zabory okrężną drogą – przez Tarnów i dopiero dalej przez Nowy Sącz, to dla miłośników widoków jest ona niewątpliwie kuszącą opcją.
Wart odnotowania jest na pozór oczywisty fakt możliwości, jakie daje korzystanie z połączeń kolejowych będąc już na miejscu w Rytrze. Pociągiem w wygodny sposób odwiedzić można zarówno galicyjski Stary Sącz, jak i miejscowości ze zdrojem w nazwie, czyli Piwniczną, Muszynę oraz Krynicę. Co jednak najważniejsze, nowo wyremontowany dworzec PKP w Rytrze dzieli od naszego Zajazdu zawrotna odległość 5 minut drogi pieszo.
Rytro – Bus i Autobus
Dojazd autobusem do Rytra to zwykle kwestia już większej logistki. Do niedawna istniało bezpośrednie połącznie z Krakowem, obecnie zdać trzeba się na przesiadki. Obranie kierunku na pobliski Nowy Sącz jest sprawą stosunkowo prostą, zwłaszcza dla jadących przez wspomniany Kraków. Autokary na tej linii kursują praktycznie co godzinę. Z Nowego Sącza należy więc już tylko obrać kierunek na Rytro, zwykle za pośrednictwem busa jadącego do Piwnicznej-Zdrój lub Łomnicy-Zdrój, dojazd taki zajmuje zwykle około 35 minut. W Rytrze wysiadamy na przystanku „zajazd” skąd do naszego Zajazdu są już tylko 2 minuty pieszo.